вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Србија: 708 луѓе под медицински надзор поради ебола

92 лица од нив допатувале од подрачја погодени од ебола.

ebola1

Последни вести

Во Србија 708 луѓе се ставени под медицински надзор како превентивна мерка и со цел да се спречи евентуалното ширење на вирусот на ебола, соопшти српското Министерство за здравство.

Во соопштението се посочува дека 92 лица од нив допатувале од подрачја погодени од ебола.

– По појавата на првиот случај на заболен од ебола на територијата на Европа, потребно е да се зајакнат преземените мерки во здравствениот систем во Србија, во согласност во препораките на Светска здравствена организација, наведува Министерството за здравство.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести