петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Србија: Ако признаете дека сте пиеле, казната ќе ви се преполови

stop-policija

Поврзани вести

Србија воведува нова мерка при казнувањето. Ако пред полицаецот го признаете сообраќајниот прекршок половина ви се простува и паричната казна значително ќе ви биде намалена.

Интересно е што можете да признаете и дека сте пијан. Кога полицаецот ќе ве праша, дали сте пиеле нешто, а вие почнете да му ги редите пијачките, можеби и ќе спасите половина казна, но само доколку по алкотестот, апаратот покаже дека имате помалку од 1,2 промили алкохол во крвта.

Меѓутоа со оваа мерка не се опфатени предвидените фиксни казни, како на пример, поминување на црвено светло.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести