петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Србија бара итна седница на Советот за безбедност на ОН

srbija i hrvatska

Поврзани вести

Српската Влада ќе побара одржување на седница на Советот за безбедност на Обединетите нации поради синоќешните најави за формирање на армија  на Косово и влошување на безбедносно политичката ситуација на Косово, изјавил министерот задолжен за Косово и Метохија, Александар Вулин.

Тој изразил длабока загриженост поради влошувањето на безбедносно политичката ситуација на Косово и Метохија, почнувајќи од каменувањето на српските аџии во Ѓаковица, па до забраната за влез на граѓани од Србија во Косово, за што, како што рекол Вулин, се уште немало јасна и одредена осуда, пишува Танјуг.

Вулин изјавил дека најавата за реорганизација на косовските безбедносни сили во косовска војска треба да ја загрижи целата меѓународна заедница.

„Тоа е неприфатливо и спротивно на резолуцијата 1244, во која јасно се вели дека не може да постои војска на Косово и Метохија. Тоа е територија под управа на ОН и може да постои само една вооружена сила, а тоа е КФОР”, порачал Вулин на конференција за медиуми во четврток во српската влада.

Тој истакнал дека владата бара итна седница на Советот за безбедност на тема почитување на Резолуцијата 1244 и најновите случувања на Косово.

Насилството што, според него, станало секојдневие на Косово, е насочено кон Србите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести