недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

„Србија да ги повлече навредливите изјави за Албанците“

United Arab Emirates Foreign Minister Sheikh Abdullah bin Zayed Al Nahyan visits Tirana

Поврзани вести

Албанскиот министер за надворешни работи Дитмир Бушати денеска побара Србија да ги повлече сите свои навредливи изјави против Албанците.

Според Бушати, српската страна употребила јазик на омраза, коментирајќи го инцидентот кој се случи за време на фудбалскиот натпревар меѓу Србија Албанија на стадионот на Партизан во Белград, поради што ја повика да се дистанцира од сите провокации.

– Вчера имавме реакции од српскиот претседател и премиер и од Фудбалската федерација на Србија и заеднички елемент на сите тие изјави беше јазикот на омраза против Албанија. Со жалење констатираме дека очекуваме од српските официјални претставници да се дистанцираат од ваквите изјави. Регистрирани се елементи кои не се полза на Србија и се во спротивност со правилата на ЕУ, нагласи шефот на албанската дипломатија.

Тој додаде дека Албанија внимателно ги следела сите случувања во врска со инцидентот и констатира дека албанскиот амбасадор во Србија не можел да ја извршува својата должност, бидејќи српската страна го уапсила и подоцна незаконски им ги одземала документите на членовите на делегацијата.

Бушати, меѓу другото, упати јасна порака дека спортот треба да се одвои од политиката и секоја страна треба да преземе одговорност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести