сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Србија ги исклучи странските ТВ канали

Гледачите ширум Србија можат да гледаат само спортски и детски странски програми.

dan-zalosti500

Поврзани вести

Од ноќеска на полноќ кабелските оператори во Србија ги исклучија сите странски канали, бидејќи како што пренесуваат српските медиуми, сметаат дека нивната содржина не е соодветна за тридневната жалост во нивната држава.

Гледачите ширум Србија можат да гледаат само спортски и детски странски програми.

Од кабелските оператори за оваа постапка се повикуваат на Законот во кој се предвидува дека во случај на објавување на Ден на жалост во зeмјата, имаат право да ги исклучат странските канали.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести