среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија ги почнува преговорите со ММФ

Аранжманот на Србија со Меѓународниот монетарен фонд ќе овозможи поголем кредибилитет на земјата.

IMF Greece Financial Crisis

Поврзани вести

Србија е подготвена да ги почне преговорите со Меѓународниот монетарен фонд за новиот аранжман за претпазливост, соопшти српското Министерство за финансии.

Во соопштението се наведува дека преговорите би можеле да почнат во првите месеци од следната година, а се додава и очекуваниот аранжман да го зајакне кредибилитетот на Владата бидејќи, како што се наведува, покажуваат подготвеност да се соочи со најсериозните проблеми околу финансиите и економијата.

Аранжманот за претпазливост со ММФ ќе и’ помогне на Србија да ги спроведе планираните реформи и странските инвестиции ќе испратат јасен сигнал дека Србија е сигурен, стабилен и атрактивен пазар.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести