петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 63

Србија ги зголеми резервите на злато

Во регионот, според извештајот на Светскиот совет за злато за 2014 година, Србија е на трето место со најголеми резерви на злато. На прво место е Грција, која во резерва има 112 тони златни прачки, а на второ е Бугарија со 40 тони.

zlato

Последни вести

Србија ги зголеми количините на злато во девизни резерви од 14,9 на 17,2 тони во изминатите две години. Народната Банката на Србија (НБС) изминатите години не продавала злато од девизните резерви, туку го зголемувала, пишува српскиот весник „Блиц“.

– Од избивањето на финансиската криза имаме изразен т.н. „save haven“ ефект на златото (сигурно засолниште за вложување), така што кај централните банки имавме тренд на раст на учеството на овој благороден метал – изјави Давид Малиш, директор на Одделението за управување со девизни резерви на НБС.

Тој нагласи дека златото во девизни резерви служи како заштита од инфлација на долг рок, овозможува намалување на ризикот  за девизните резерви, но е и гаранција за доверба во централните банки, особено во време не несигурност.

Во регионот, според извештајот на Светскиот совет за злато за 2014 година, Србија е на трето место со најголеми резерви на злато. На прво место е Грција, која во резерва има 112 тони златни прачки, а на второ е Бугарија со 40 тони.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести