понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија го доби дербито со Данска

Српската женска ракометна репрезентација ја совлада екипата на Данска.

RUKOMET-SVETSKO PRVENSTVO ZA ZENE: SRBIJA-DANSKA

Поврзани вести

Ракометната репрезентација на Србија го доби дербито со Данска на Светското првенство во ракомет за жени. Србинките, кои се домаќини на првенството во рамките на 4. коло од Б- групата во Ниш ја совладаа Данска со 23:22.

На натпреварите од 4. коло беше постигнат и еден рекорд, откако Јужна Кореја постигна 51 гоови во дуелот со Доминиканската Република .
Резултати од 4.коло:
А група: Доминиканска Република – Јужна Кореја 20:51, Холандија – Конго 33:21 и Франција – Црна Гора 17:16.
Табела: Франција 8, Црна Гора 6, Јужна Кореја 6, Холандија 4, Конго 0, Доминиканска Република 0.
Б група: Бразил – Јапонија 24:20, Алжир – Кина 25:27 и Србија – Данска 23:22.
Табела: Бразил 8, Данска 6, Србија 6, Јапонија 2, Кина 2, Алжир 0.
Денеска се играат натпреварите од 4.коло во Ц и Д групите, а селекциите од А и Б групите имаат слободен ден.
Денеска играат:
Ц група: Парагвај – Шпанија, Полска – Аргентина, Ангола – Норвешка.
Табела: Норвешка 6, Полска 4, Ангола 4, Шпанија 4, Аргентина 0, Парагвај 0.
Д група: Австралија – Чешка , Германија – Тунис, Романија – Унгарија.
Табела: Унгарија 6, Германија 6, Романија 4, Чешка 2, Тунис 0, Австралија 0.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести