понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија губи до 100.000 евра годишно за ИТ инжинер кој се обучува во странство

Пресметките се дека оваа сума на пари ја инвестира компанијата додека го обучува и развива еден ИТ експерт во Србија.

avion

Последни вести

Србија губи од 50.000 до 100.000 евра годишно, по ИТ инжинер кој ќе се одлучи да оди во странство, проценки се на развојниот центар на Мајкрософт во Србија.

Пресметките се дека оваа сума на пари ја инвестира компанијата додека го обучува и развива еден ИТ експерт во Србија.

Се истакнува дека целта е Србија до 2025 година да има 16 развојни ИТ инжинери на 1.000 жители, што е 10 пати повеќе од сега.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести