недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 18

Србија и Хрватска на трети март пред судот во Хаг

Србија и Хрватска пред судот на правдата во Хаг

srbija i hrvatska

Поврзани вести

Главната усна расправа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг по обвинението на Хрватска и противтужбата на Србија за геноцид во Хрватска ќе почне на трети март, соопшти Меѓународниот суд на правдата во Хаг.

Првата рунда ќе трае од трети до 18-ти март. Хрватска ќе ги изнесува аргументите од трети до седми март, а Србија од 10-ти до 18-ти март. Втората рунда ќе трае од 20-ти март до први април.

Претесот ќе трае околу еден месец и за тоа време ќе бидат сослушувани сведоците на двете страни, а ќе се слушнат и завршните излагања на правните застапници на Белрад и Загреб.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести