сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Србија и Косово треба истовремено да станат членки на ЕУ

srbijavskosovo

Поврзани вести

Косово сака да стане членка на Европската Унија заедно со Србија, изјавил косовскиот министер за надворешни работи, Енвер Хоџај. Според Хоџај ако Србија стане членка на ЕУ тогаш таа ќе се спротивстави на евроинтеграцијата на Косово.

Тој истакнал дека нормализацијата на односите меѓу Белград и Приштина треба да заврши со меѓусебно признавање на двете земји и членство на Косово во Обединетите Нации.

Дотогаш, смета Хоџај, Србија не треба да биде примена во ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести