недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија испрати полиција на границата со Унгарија поради бегалците

Наша задача е да се избегнат идни напади од бегалците врз унгарски полицајци од наша територија, а исто така и да бидеме хумани и со почитување да ги префрлиме мигрантите од оградите, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ

begalci srbija ungarija

Последни вести

Владата на Србија упзти протест поради употребата на солзавец против бегалците од страна на Унгарија на територијата на Србија и додаде дека испраќа полициски единици на заедничната граница.

– Наша задача е да се избегнат идни напади од бегалците врз унгарски полицајци од наша територија, а исто така и да бидеме хумани и со почитување да ги префрлиме мигрантите од оградите, изјави српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ.

Повредени дваесет полицајци и две деца

При судирите на унгарско-српската граница се повредени 20 унгарски полицајци, како и две деца, кои се хоспитализирани.

Генералниот секретар на ОН, Бан Ки-мун упати критики до Унгарија поради начинот на кој се однесува кон бегалците, оценувајќи дека тоа е неприфатливо.

Тој изјави дека е шокиран од постапките кон бегалци на унгарско-српската граница, додавајќи дека кон нив треба да се однесуваат со почитување и достоинство, пренесува МИА.

Вучиќ: Ќе ги штитиме граѓаните и територијата, ЕУ треба да реагира

Српскиот премиер Александар Вучиќ вечерва го осуди бруталното однесување на унгарската полиција кон бегалците на граничниот премин Хоргош и нападите врз новинари, повикувајќи ја ЕУ да реагира.

Тој порача дека Србија ќе се однесува одговорно и ќе ги штити своите граѓани и територијата, додавајќи дека за в петок е закажана седница на Бирото за координација на безбедносните служби.

Вучиќ во изјава за РТС од Вашингтон истакна дека членките на ЕУ мора да се однесуваат согласно европските правила и вредности и побара од Унијата да реагира.

vucik

– Србија знае да ја штити својата земја, националното достоинство и својата територија, а ако биде потребно и од ЕУ ќе ги штитиме европските вредности, нагласи српскиот премиер.

Дачиќ потенцира дека Србија, не по своја вина, е доведена во тешка ситуација, но со одговорна и сериозна политика ќе му помогне на својот народ и на никој нема да му дозволи „да не понижува или фрла солзавец на наша територија“.

Најчитани вести