недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија ја одбрани титулата

Ватерполо репрезентација на Србија ја одбрани европската титула освоена пред две години во Холандија, откако во финалето на Европското првенствово Будимпешта го совлада домаќинот Унгарија со 12:7.

srbija-vaterpolo

Последни вести

Ватерполо репрезентација на Србија ја одбрани европската титула освоена пред две години во Холандија, откако во финалето на Европското првенствово Будимпешта го совлада домаќинот Унгарија со 12:7.
Србите доминираа во текот на целиот натпревар и по почетната предност, не му дозволија на противникот да стигне до помалку од три гола негатива, што беше најава за рутински финиш на мечот. Решавачка четвртина беше втората која „делфините“ ја добија со 4:1 и по два периоди имаа предност од 7:2. За Србите ова е трета европска титул, претходно ја освоија во 2006 и 2012 година.
Во борбата за бронзениот медали, Италија ја совлада Црна Гора со 11:9.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести