недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија ја торпедираше Полска и се пласира во финалето на СП

173114031152a9921ca4970686930532_orig

Поврзани вести

Женската ракометна репрезентација на Србија го направи најголемиот успех во српскиот ракомет, откако се пласира во финалето на Светското првенство. Тие во полуфиналето ја совладаа селекцијата на Полска со 24:18 (14:6).

Капитенот и член на македонскиот шампион ЖРК Вардар СЦБТ, Андреа Лекиќ беше најефикасна на натпреварот со осум голови , Драгана Цвијиќ постигна пет , додека Дамајановиќ го заврши натпреварот со четири погодоци. Во полската репрезентација најефикасна беше Орнеборг со четири голови.

Србија за златото на првенството ќе се бори со подобриот од второто полуфинале меѓу селекциите на Бразил и Данска

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести