вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Србија ќе гради брза железница од Белград до Будимпешта

brza zeleznica

Последни вести

Српскиот премиер Александар Вучиќ очекува поддршка од Европската унија (ЕУ) за реализација на проектот за брза железница од Белград до Будимпешта, пишува Макфакс.

Во интервју за кинеското меѓународно радио, Вучиќ изјавил дека за проектот, кој би можел да се реализира во рамките на механизмот за соработката на Кина со земјите од централна и источна Европа, веќе разговарал и со романскиот премиер Виктор Понта.

Вучиќ истакнал дека Србија не очекува реакција од Европската унија (ЕУ) поради одржувањето на самитот на Кина и 16 земји од централна и источна Европа, кој кон средината на декември ќе биде одржан во Белград.

„Не гледам зошто сега тоа би било проблем, не очекувам реакција од ЕУ, очекувам нивна поддршка“, потенцирал Вучиќ.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести