петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 33

Србија ќе ја легализира марихуаната за медицински цели

marihuana

Поврзани вести

Србија планира да ја легализира марихуаната за медицински цели, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“.

Министерката за здравство, Славица Ѓукиќ-Дејановиќ изјавила дека легализирањето на марихуаната за медицински цели не значи легализација на наркотиците.

„Секоја супстанца може да биде лек и отров. Експертите, врз основа на многу прецизни методи прецизираат што е лек и каква доза може да се даде на пациентот“, изјавила Ѓукиќ-Дејановиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести