четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Србија ќе произведува лешници за „Нутела“

Компанијата Фереро е најпознат италијански производител на чоколади и кондиторски производи, а воедно и водечка компанија од овој сектор во светот.

baby-nutella-mama-papa-1728x800_c

Последни вести

Претседателот на Владата на Србија, Александар Вучиќ разговарал со претставниците на компанијата Фереро за реализација на потпишаниот Меморандум за соработка кој Владата на Србија и компанијата Фереро го потпишале во февруари годинава, соопшти Канцеларијата на Владата на Србија, а пишува порталот Б92.

Со меморандумот е предвидено компанијата Фереро да основа Центар за произвидство на лешници, а во тек се интензивни разговори за реализација на овој проект.

Компанијата Фереро е најпознат италијански производител на чоколади и кондиторски производи, а воедно и водечка компанија од овој сектор во светот.

Фераро групацијата ја сочинуваат 73 компании со 20 производствени погони со повеќе од 30 илјади работници.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести