недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Србија најверојатно ќе ја добие новата влада на 24-ти април

aleksandar vucic

Поврзани вести

Новата Влада на Србија, на чело со Александар Вучиќ, ќе биде формирана на 24-ти април, пренесуваат српските медиумите.

Како што пишува весникот „Новости“, според редот на возење кој што зацртаа најсилните политички фигури во државата, конститутивната седница на Народното собрание би требало да се одржи на 17-ти април.

Потоа откако пратениците ќе положат заклетва, Вучиќ формално ќе го прими мандатот од претседателот Томислав Николиќ, но потоа, во најкраток рок ќе ги обелодени својот иден министерски тим.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести