петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Србија нема да формира суд во северниот дел на Косовска Митровица

srbijavskosovo

Поврзани вести

Србија веќе не сака формирање на основен суд во северниот дел на Косовска Митровица, туку ја сака функцијата претседател на судот, што се наоѓа во јужниот дел на регионот, пренесе српската агенција „Бета“, цитирајќи го косовскиот весник „Коха“.

„Според информациите Србија се откажала од формирање на посебен основен суд во северна Косовска Митровица и се согласила за еден судсики систем“, пишува косовскиот весник.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести