сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Србија нема да превземе санкции против Русија

g_srbija-zname

Поврзани вести

Србија нема да превзема никакви мерки против Русија, изјавил српскиот министер за надворешни работи Иван Мркиќ, пренесе денеска весникот „Блиц“. Според Мркиќ повеќето земји во Европската унија ја разбираат специфичноста на Србија и нејзината историја.

„Членството во ЕУ е еден од приоритетите на надворешната политика. Србија ќе ги прифати и извршува обврските, но не е избор меѓу истокот и западот“, изјавил Мркиќ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести