вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Србија потпиша договор за кредит со Емиратите

dolari

Поврзани вести

Српскиот министер за финансии, Лазар Крстиќ, и претседателот на Секретаријатот за финансии на Абу Даби, Хамад ал Хур ал Суваиди, денеска во Абу Даби потпишале договор за кредит од милијарда долари.

Овој договор, според српските власти ќе значи одржување на значаен раст на билатералните односи меѓу двете земји.

Со овој заем, како што се наведува, ќе бидат заштедени околу 400 милиони долари за десет години, а ќе значи и подигнување на кредибилитетот на оваа земја.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести