недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Србија прва пречка на одбојкарите кон пласманот на СП

одбојка

Поврзани вести

Македонската одбојкарска репрезентација денеска од 18 часот во Ниш со мечот против Србија ги стартува квалифкациите за пласман на Светското првенство што ќе се одржи во Полска оваа година.

„Со максимално залагање и со борбеност може да се стигне до позитивен резултат. Имавме одлични подготовки во Пробиштип и заедно со добрите контроли против бугарскиот прволигаш Габрово потврдивме дека сме добро подготвени за предизвикот. Проблемите што ги имавме со откажувањата и повредите се само дополнителен мотив да одиграме максимално ангажирано и борбено“, рече Ристоски.

Освен со Србија во овие квалификации ќе ги одмериме сулите уште со Португалија (сабота), а в недела ќе играме против Словенија.

Првопласираната селекција директно ќе се пласира на СП во Полска, додека второпласираната ќе игра екстра бараж.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести