понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија размислува да складира руски гас во Украина

aleksandar_antic

Поврзани вести

Владата на Србија размислува да складира меѓу 100 и 200 милиони метри кубни руски гас во Украина, изјави министерот за енергетика на Србија, Александар Антиќ.

– На овој начин Србија би имала доволно гас за претстојната зима во случај на заострување на кризата во Украина. Ја разгледуваме опцијата во Унгарија да складираме 100 до 200 милиони метри кубни гас, количество кое е договорено со рускиот „Газпром“, истакна Антиќ.

Тој нагласи дека складиштето за гас во Банатски Двор, кое има капацитет од 450 милиони метри кубни, е полно до максимум.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести