четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Србија секоја година ја напуштаат над 32 илјади лица

g_srbija-zname

Поврзани вести

Секоја година Србија ја напуштаат околу 32 илјади лица од кои во Германија заминуваат девет илјади српски државјани, покажуваат податоците на Канцеларијата на Владата на Србија за соработка со дијаспората.

„Нашата дијаспора во Германија е една од најбројните и таму живеат околу 600 илјади Срби“, рекла Славка Драшковиќ, директорка на владината канцеларија на Србија.

Таа напоменала дека тоа е поради висококвалификуваната и образовна дијаспора, а Србите имаат голем потенцијал да бидат извор на стручен кадар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести