среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

Србија: Шест лица уапсени поради детска порнографија

apsenje201322012577-1728x800_c

Последни вести

Српското МВР со соработка со Вишото јавно обвинителство во Белград лишија од слобода шест лица кои што се сомничат за дистрибуирање на детска порнографија.

Во рамки на акцијата бил извршен претрес во станбени и други пристории на шесте лица и привремено биле одземени компјутерите и другата дигитална опрема.

Шесте лица се на возраст од 20 до 64 години од различни делови на Србија, а за нив постои сомнение дека подолг временски период на интернет набавувале и дистрибуирале порнографски материјал настант со сексуално искористување на малолетни лица.

-Кај сите осомничени, во рамки на акцијата била пронајдена поголема количина материјали со детска порнографија. Дел од материјалите биле чувани во криптирани папки, дел бил избришан, а дел од нив бил чуван на надворешна меморија, соопштуваат од српското МВР.

Осомничените се теретат дека фото и видео материјалите настанати со сексуална експлоатација на деца воглавно ги прибавувале, разменувале и дистрибуирале на интернет.

Најчитани вести