четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 8

Србија со раст на извозот од 7,7 отсто

Од јануари до јули внатрешнотрговскиот дефицит на земјата бил 2,4 милијарди евра. Тоа е 9,9 отсто помалку од истиот период минатата година.

srbija

Последни вести

Во првите седум месеци од годинава Србија извезла производи во вредност од 6,5 милијарди евра, соопшти Репувбличкиот статистички институт.

Тоа е за 7,7 проценти повеќе во споредба со истиот период од мината година.

Од јануари до јули внатрешнотрговскиот дефицит на земјата бил 2,4 милијарди евра. Тоа е 9,9 отсто помалку од истиот период минатата година.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести