вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србија спроведува истрага против полицајците кои ги палеа амбасадите

Policija-Srbije

Последни вести

Вишото обвинителство во Белград во наредните денови ќе поднесе барње за отпочнување кривично гонење на одговорни претставници на Министерството за внатрешни работи на Србија, затоа што не ги обезбедиле странските амбасади за време на митингот „Косово е Србија“ во 2008 година, кога Косово ја прогласи својата независност.

Весникот „Данас“ пренесува дека меѓу осомничените се наоѓаат тројца полициски генерали: Стеван Бјелиќ, Боривое Тешиќ и Младен Курибак, како и поранешниот началник на полициската управа во Белград Слободан Вуколиќ.

Додека пак директорот на српската полиција, Милорад Вељович, не е меѓу осомничените.

Сите се обвинети за пропусти во работата и создавање јавна опасност, што за последица го имало палењето на амбасадите на САД и Германија. Во пожарот во американската Амбасада загина еден човек.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести