понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Србија уапси 38 полицајци и цариници во антикорупциска операција

apsenje-500

Поврзани вести

Српското МВР соопшти дека српската полиција уапсила 38 полициски и царински службеници и ги обвини з акорупција и злоупотрба на службената положба.

Дваесет и девет полициски службеници и деветмина цариници работеле во северниот град Бачки Брег и на блискиот граничен пункт со Унгарија.

Апсењата биле извршени во соработка со унгарските власти, соопшти српското МВР. Еден цивил исто така бил уапсен.

Постојат сомневања дека во последните 15 месеци групата вршела повеќе криминални дејствија, вклучително давање и земање поткуп и злоупотреба на службената положба, се наведува во соопштението.

Осомничените се обвинети дека се вмешани во шверц на стоки во ЕУ и злоупотреба на безвизното патување меѓу Србија и Унијата.

Најчитани вести