петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Србија утре го избира новиот парламент

Во Србија во овој момент има предизборен молк

izbori srbija

Поврзани вести

Во Србија утре ќе се одржат вонредн парламентарни избори, на кои што право на глас имаат шест милиони 765 илјади 998 граѓани.

На збирната изборна листа има 19 листи на партии и групи граѓани, на кои што има вкупно 3.020 кандидати за пратеници.

Во земјата на сила е предизборен молк кој што подразбира забрана за изборна пропаганда, до затворање на гласачките места, утре во 20 часот.

Гласачките места ќе бидат отворени во седум часот, а затворени во 20 часот, кога и престанува изборнит молк.

Според податоците на државните институтици, во странство живеат околу четири милиони српски државјани, но според податоците на ДКП-та за гласање се пријавиле околу 3.500.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести