петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Србија загреана за Голи оток

goli-otok_620x0

Поврзани вести

Србија најсериозна во своите намери да го купи „балканскиот Алкатраз“, откако хрватските власти најавија дека од есен Голи оток оди на продажба. Земјата испратила „писмо на намери“ до Хрватска.

Местото денеска е запуштено, зградите се распаѓаат и постои опасност за љубопитните туристи кои се шетаат низ урнатините. Пред неколку години имало полиција, но сега нема.

Заинтересираност за реставрација на Голи оток покажале и студенти по архитектура од Грац кои предложиле во Проектот да има и музеј, работилница, како и центар за решавање на меѓународни конфликти.

Членовите на Здружението Голи „Анте Земљар“ од Хрватска предложиле Голи оток да се претвори во место на сеќавање на 13.000 поранешни затвореници, а поголемиот дел од јавноста во земјата смета дека идејата да се гради луксузен хотел и дискотека на местото е скандалозна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести