недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Србин се обидел да шверцува папагали во Македонија

Ptici,Tabanovce

Поврзани вести

Српски државјанин се обидел да прошверцува 56 папагали во земјата превезувајќи ги во автобус со српските регистарски таблички, информира Царинската управа.

Србинот, според информациите од царината, птиците од расата Ексоте ги пренесувал во два кафези сместени во црна најлонска кеса кои биле пронајдени во багажниот простор на автобусот што сообраќал на релација Белград – Атина.

Zlatni moneti, Aerodrom

Во друг случај на аеродромот „Александар Велики“, цариниците заплениле 15 златни монети со ознака на австирскиот император Франц Први со вкупна маса од 160 грама.

Монетите се пронајдени кај македонски државјанин кој допатувал со лет од Базел, Швајцарија. Заедно со вредните монети била пронајден и фактура со износ од 7,000 швајцарски франци издадена од швајцарска банка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести