петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Србинките низ иглени уши во 1/4 финалето

Србинките не дозволија да бидат елиминирани и покрај тоа што потешко од очекуваното се справија со Јужна Кореја.

67416119052af70cce2444652389910_orig

Поврзани вести

Познати се сите четвртфиналисти на Светското првенство за жени во Србија. Домаќините беа пред елиминација, но со голот во последната секунда на Јелена Ериќ успеаја да ја елиминираат Јужна Кореја со 28:27.

Србинките доминираав во педесет минути од натпреварот, а големиот пад во финишот ги врати Корејките во игра за пласман меѓу најдобрите осум на првенството.

Интересно е да се напомене дека победничкиот гол на Ериќ, беше единствен за неа на овој натпревар, а најефикасна во составот на домаќините беше вардарката Андреа Лекиќ со осум голови. Следен противник на Србија е бранителот на титулата Норвешка, која без проблеми ја совлада Чешка со 31:21, Бразил славеше над Холандија со 29:23, додека Унгарија лесно се справи со Шпанија, совладувајќи ја со 28:21.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести