вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Србите од Косово ќе гласаат на парламентарните избори во Србија

g_srbija-zname

Поврзани вести

Србите од Косово ќе гласаат на парламентарните избори во Србија, а во организацијата ќе се вклучи ОБСЕ, пишува денеска српскиот весник „Вечерње новости“.

За гласањето се постигнало договор во Брисел, но преговарачките тимови на Белград и Приштина треба да ги прецизираат деталите, со оглед на тоа дека властите во Приштина не сакаат организатор на изборите да биде Белград.

За да ја покажат својата државност косовските власти сакаат гласовите да бидат пребројувани надвор од територијата на Косово, наведува весникот

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести