среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Србите од северно Косово бараат ослободување на Оливер Ивановиќ

oliver-ivanovic

Поврзани вести

Србите од северно Косово бараат ослободување на лидерот на граѓанската иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ, кој беше уапсен од ЕУЛЕКС, под обвинение за воени злосторства, јави српската агенција „Бета“.

Претседателот на општина Косовска Митровица, Александар Шпириќ изразил уверување дека Ивановиќ ќе биде пуштен да се брани на слобода.

Ивановиќ е уапсен за воени злосторства, по барање на меѓународниот обвинител. Тој е обвинет за убиство на 31 Албанец на 14 април 1999 година во Косовска Митровица, како и за нападот над северниот дел на Косовска Митровица на втор и четврти февруари 2000 година, кога биле избркани 11.364 Албанци. Тогаш се повредени 25 лица, а 93 биле физички малтретирани.

Портпаролот на ЕУЛЕКС, Ирина Гудељевиќ потврди дека во тек е акција во Северно Косово, без да соопшти други детали за што станува збор и не споменувајќи имиња.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести