Македонија

Од среда потопло време

Од среда потопло време

Од среда не очекува потопло време. Од среда времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а дневната температура ќе биде во постепен пораст.

Според најавите од УХМР до среда ќе преовладува променливо облачно време со сончеви периоди и релативно свежо со слаб до умерен северен ветер.

Денес променливо облачно со сончеви периоди

Во текот на денешниот ден не очекува променливо облачно време со сончеви периоди, што ќе бидат почести во југоисточните делови.

Денес променливо облачно со сончеви периоди
Денес променливо облачно со сончеви периоди

Ќе има и услови за слаб локален дожд. Ќе дува умерен северозападен ветер, кој во источните делови и вдолж Повардарието повремено ќе засилува.

Максималната температура ќе биде во интервал од 17 до 22 степени, УВ= 4.