недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Средба Џафери – Аврамопулос во Атина

„Решението мора да биде одржливо и да функционира и да не остава простор за неисториски тврдења, “ изјави грчкиот министер за одбрана.

talat i avramopulos

Поврзани вести

Протокол за соработка меѓу двете министерства за 2014 та година потпишаа македонскиот и грчкиот министер за одбрана на денешната средба во Атина, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. За министерот Талат Џафери оваа средба била од посебно значење за односите меѓу двете министерства, бидејќи покажувала дека двете институции имаат капацитет да ги надминат сите проблеми што се на патот на комуникацијата.

„Јас сум убеден дека основата за разговори за изнаоѓење решение за проблемот кој што стои меѓу нас околу името на државата е тема која што во иднина би требало да се интензивира меѓу соодветните институции, и во тој контекст можам да констатирам дека во разговорите што ги имавмее меѓу двете делегации, уште еднаш заклучивме дека тој проблем не е пречка ние да ги продлабочиме и да ги прошириме сите елементи на соработка меѓу двете министерства,“ изјави македонскиот министер по средбата.

Грчкиот министер, Димитрис Аврамопулос пак ја повтори грчката позиција дека прашањето со името морало да се реши за Македонија да напредува кон НАТО и кон Европската Унија.

„Решението мора да биде одржливо и да функционира и да не остава простор за неисториски тврдења, “ изјави грчкиот министер за одбрана.

Проблемот што Атина го има со нашето уставно име не треба да биде пречка за продлабочување на соработката меѓу двете министерства, порача македонскиот министер за одбрана.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести