понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Средба Груевски- Бејли

nikola-gruevski-sdj-9

Последни вести

Премиерот на Република Македонија, Никола Груевски, денеска оствари средба со Џес Бејли, амбасадор на Соединетите Американски Држави во Република Македонија.

На средбата беше изразена посветеноста кон нивно континуирано унапредување и продлабочување на билатерланите односи.

Беше истакната определбата за интензивирање на соработката во сите сфери од заеднички интерес.

Груевски и Бејли разговараа за реформите кои се спроведуваат во Република Македонија и за актуелната политичка состојба, при што премиерот Груевски ја истакна стратешката определба на нашата земја за интеграција во евро-атлантската заедница и за унапредување на стандардите во сите општествени сфери.

Соговорниците го истакнаа и значењето на соработката во областа на мировните мисии во кои учествуваат и македонските мировници под раководство на НАТО.

Двете страни разговараа и за можностите за зголемување на економската соработка, трговската размена и соработката на полето на инвестициите.

Најчитани вести