понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Средба Меркел – Ева Копач

merkel

Последни вести

Германскиот канцелар Ангела Меркел пристигна денеска во Полска за разговори со полскиот премиер Ева Копач.

Главни теми на дискусија ќе бидат украинскиот конфликт, железничките врски меѓу двете држави и инфраструктурни прашања.

Се очекува двете страни да разгледаат и подготовки за претстојната средба на врвот на Источното партнерство во мај во Рига.

Источното партнерство е форум за соработка меѓу ЕУ и поранешните советски републики Ерменија, Азербејџан, Белорусија, Грузија, Молдавија и Украина.

Најчитани вести