среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 50

Средба на Адеми со германската амбасадорка Алтхаузер

Заменик претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за европски прашања Арбр Адеми денеска остварил прва официјална средба со амбасадорката на Република Германија во нашата земја Кристине Алтхаузер.

133138960

Последни вести

Како што соопштија од Секретаријатот за европски прашања, на средбата Адеми и Алтхаузер се осврнале на политичката криза во земјава, истакнувајќи дека е потребно сите потписници на договорот од Пржино да ги исполнат своите обврски за надминување на состојбата.

– Вицепремиерот Адеми го изрази своето уверување дека и покрај моменталната состојба Република Македонија стои и ќе остане на својата евроатланска стратешка ориентација. Ние сакаме да станеме членка на НАТО, во најкус можен рок, а исто така сакаме да ги започнеме и пристапните преговори за членство во ЕУ, стои во соопштението.

Адеми изразил благодарност за досегашната германска поддршка на земјава, со очекување дека соработката ќе продолжи во идниот период. Нагласил дека Македонија и Германија негуваат традиционално добри билатерални односи, кои се реализираат преку одредени заеднички проекти, како и директна поддршка преку канцеларијата на ГИЗ.

Најчитани вести