четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Средба на американските и руските дипломати поради Украина

Судбината на Украина во рацете на американските и руските дипломати!

ukraina spomenik zname

Поврзани вести

Американскиот претседател Барак Обама го повика рускиот колега Владимир Путин да ја повлече војската во базата во Крим и да воспостави набљудувака мисија, додека шефовите на дипломатиите се подготвуваат за разговори.

Во Париз денеска треба да се сретнат министерот за надворешни рбаоти на Русија Сергеј Лавров и американскиот државен секретар Џон Кери.

Обама предлага повлекување на руските сили во базата и само мирно набљудување дали се почитуваат правата на руските граѓани на Крим.

Се поттикнува и дијалог меѓу Москва и Киев, а украински министер истакна дека е подготвен за разговори.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести