петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Средба на македонско-косовската комисија за заштита на реката Лепенец

Лепенец_кај_Бардовци

Последни вести

Државниот секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање Соња Лепиткова ќе ја води денешната прва билатерална средба на македонско-косовската заедничка комисија за проектот „Заштита на реката Лепенец преку интегрирано управување со водни ресурси“.

Целта на состанокот е да се видат можностите за да се оформи заедничка експертска група за води и да се дефинираат насоките за понатамошните активности.

Проектот го реализира Регионалниот центар за животна средина (РЕЦ), Канцеларија во Македонија, кој цели кон зајакнување на дијалогот при управување со прекугранични ресурси како клучна компонента во прекуграничната соработка.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести