понеделник, 21 август 2017  |  Вести денес: 57

Средба на Нимиц и Коѕијас во Њујорк

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас во петок во Њујорк ќе се сретне со медијаторот на ОН во спорот за името, Метју Нимиц.

1200x600

Поврзани вести

Ова денеска го јави грчката државна телевизија ЕРТ повикувајќи се на „извори во  грчкото Министерство за надворешни работи“.

Според истите извори, од состанокот „не се очекува нешто значајно“, а ќе се разговара и за, како што наведуваат „политичките проблеми во Скопје“.

– Ако не се стабилизира состојбата и ако не добие влада (соседната земја), не можете да имате соговорник за да се напредува во вакви прашања, ја цитира ЕРТ изјавата на изворот од грчкото МНР.

Најчитани вести