понеделник, 24 јули 2017  |  Вести денес: 5

Средба Попоски – Козијас во Солун

Македонскиот министер за надворешни работи Никола Попоски на маргините на министерскиот состанок во Солун, претпладнево има тет-а-тет средба со шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас.

133139929

Последни вести

На средбата, која се уште е во тек, двајцата министри ќе разговараат за унапредување на билатералните односи меѓу Македонија и Грција и зајакнување на соработката во справувањето со заедничите предизвици како што е мигрантската криза. На средбата исто така ќе се разговара и за претстојниот состанок за мерките за градење доверба кој треба да се одржи на почетокот од наредната седмица во Скопје.

По денешниот состанок на министрите за надворешни работи на Македонија, Грција, Бугарија и Албанија, Попоски ќе има билатерална средба и со шефот на бугарската дипломатија Даниел Митов.

Најчитани вести