петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Средба Попоски-Нуланд

mnrmnr

Последни вести

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, денес во Скопје ја прими Викторија Нуланд, помошник државен секретар на САД задолжена за европски и евроазиски прашања.
Посетата е во рамки на нејзината посета на регионот на Југоисточна Европа.

Соговорниците разговараа за досегашниот развој на билатералните односи меѓу Република Македонија и Соединетите Американски Држави, кои ги карактеризира стратешко партнерство, отворен дијалог и пријателство.

На средбата се изрази американската поддршка за евроатлантските интеграции на Република Македонија.

Се разговараше за реформите поврзани со начелата врз кои се темелат Европската Унија и НАТО.

Беа истакнати и заложбите за промоција на позитивна клима и зголемување на довербата со Република Грција, преку конкретни чекори и проекти.

Соговорниците се осврнаа и на актуелните односи во Република Македонија и во регионот на Југоисточна Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести