сабота, 29 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Средба Путин-Порошенко во Италија?

Putin i Porosenko

Последни вести

Претседателот на Русија, Владимир Путин може да се состане со украинскиот колега Петро Порошенко на самитот во Италија, кој ќе се одржува на 16 и 17 октомври изјави Јуриј Ушаков.

Путиновиот советник за надворешна политика, додаде дека Кремљ работи на тоа на средбата да присуствуваат и германската канцеларка Ангела Меркел, како и претседателот на Франција, Франсоа Оланд, пренесува Танјуг.

Путин и Порошенко се сретнаа во јуни на церемонијата за одбележување на „Денот Д“ во Нормандија, како и во август во Минск кога разговараа за конфликтите во Источна Украина.

Во Италија ќе биде одржан дводневен азиско-европски самит, а освен Путин кој го потврди своето доаѓање се очекува да присуствуваат и Ангела Меркел и Дејвид Камерон.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести