петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 64

Средба Треневски – Бридлав: Македонија не отстапува од НАТО

На средбата Амбасадорот Треневски уште еднаш ја потврди цврстата определба на Р.Македонија за учество во мисијата пост 2014 година ,,одлучувачка поддршка“ во Авганистан, а информираше и за актуелните случувања во врска со единствената преостаната пречка со која се соочува земјава до полноправно членство во Алијансата- деценискиот спор со јужниот сосед.

brisel

Поврзани вести

Шефот на постојаната мисија на Република Македонија во НАТО, амбасадорот Мартин Треневски, денеска оствари средба со Врховниот командант на НАТО силите во Европа генерал Филип Бридлав – јавува дописникот на Нетпрес од Брисел.
На средбата Амбасадорот Треневски уште еднаш ја потврди цврстата определба на Македонија  за учество во мисијата  пост 2014 година ,,одлучувачка поддршка“ во Авганистан, а информираше и за актуелните случувања во врска со единствената преостаната пречка  со која се соочува земјава до полноправно членство во Алијансата –  деценискиот спор со јужниот сосед.
Генералот Бридлав истакна дека високо го цени македонскиот придонес во операциите преземени од НАТО.  Амбасадорот Треневски упати покана  до Бридлав  за посета на земјава и нејзините вооружени сили.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести