вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Средба на министерот Никола Попоски со амбасадорите на Германија и Велика Британија

Poposki-Intervju-MIA-image1-600x384_0_0_1

Последни вести

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, денеска ги прими британскиот и германскиот амбасадор, Чарлс Гарет и Кристине Алтхаузер. Во оваа прилика, тие му врачија покана за учество на шестата конференција на министри за надворешни работи од ЈИЕ, во организација на Аспен Институтот.

– Во ноември, во Берлин, заедно со германскиот и британскиот колега Штајнмаер и Хамонд ќе разговараме за нашиот регион. Средбата ќе биде на линија со Берлинската и најавената Виенска конференција догодина. Посебно внимание ќе посветиме на поттик на економиите, прекуграничната инфраструктура како и евроинтеграциите, вели министерот Попоски.

Тој додава:

– За нас е многу битен покажаниот германско-британски интерес за иднината на југо-источна Европа.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести