Балкан

Српска водителка која усмрти пешак ослободена од обвинението

Српска водителка која усмрти пешак ослободена од обвинението

Поранешната водителка на РТС Петра Цвијиќ доби ослободителна пресуда. Цвијиќ беше обвинета за иницирање на сообрајаќна несреќа во која загина 73-годишниот Слободан Бајиќ.

Ослободителната пресуда доаѓа откако сообраќајниот вештак утврди дека починатиот Бајиќ не ја преминувал улицата на пешачки премин, како и дека пред возилото на Цвијиќ се нашол, откако излезлегол од пред автобус.

Според вештакот Цвијиќ би можела да го избегне пешакот, само ако се движела со 20 км на час, што не е возможно, пренесува српски „Курир“.

За семејството на Бајиќ оваа пресуда е срамна.