среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Српската влада ќе одвои 8,7 милиони евра за фирмите од поплавените региони

Фирмите ќе може да ги користат тие пари под одредени услови за купување нови или ремонт на оштетени средства за работа, за обнова на објекти и за обртни средства.

poplavi

Поврзани вести

Српската Влада ќе додели милијарда динари (8,7 милиони евра) од фондот за развој, за обнова на економијата во регионите погодени од поплавите.

Фирмите ќе може да ги користат тие пари под одредени услови за купување нови или ремонт на оштетени средства за работа, за обнова на објекти и за обртни средства.

Кредитите ќе се одобруваат до ниво на утврдената штета со рок на враќање од седум години за инвестиции и до четири години за обртни средства со камата од 1,5 отсто.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести