вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 60

Српската Жандармерија на безбедносна проверка

Половина од жандарите кои имаат кривично досие не е „сериозен безбедносен проблем“, бидејќи против тие лица поднесени се пријави поради сообраќајот.

zandarmerija

Последни вести

Против повеќе од сто припадници на Жандармеријата поднесени се кривични пријави по безбедносната проверка на речиси сите 2.000 припадници на елитната единица, објави МИА.

Половина од жандарите кои имаат кривично досие не е „сериозен безбедносен проблем“, бидејќи против тие лица поднесени се пријави поради сообраќајот.

Но, другата половина е окарактеризирана како проблематична. Српското Министерство за внатрешни работи наведува дека има и лица кои немаат кривични досиеја, но се лица со сомнителни контакти.

„Блиц“ повикувајќи се на српското МВР наведува дека припадниците на Жандармеријата кои имаат проблематична биографија ќе бидат прераспределени, согласно новата систематизација и оти строго ќе бидат определени нивните задолженија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести